Jak motivovat dítě ke sportu
Rozhovor se sportovním psychologem zaměřujícím se na děti a mládež
>" />
Rozhovor se sportovním psychologem zaměřujícím se na děti a mládež
Tato otázka zajímá asi všechny rodiče, kteří mají malé děti a chtějí, aby jejich děti začaly dělat nějaký sport. Existuje mnoho různých odborných názorů o tom, kdy začít se sportem.
Sport a sportování obecně hrají velkou úlohu při správném psychickém vývoji člověka. Zdravé sportovní prostředí vede k osobnímu růstu, sebepoznání a napomáhá rozvíjet sociální inteligenci pomocí interakce s ostatními. Na psychiku dětí ve sportovním prostředí tak působí rodiče i trenéři.
Jak to funguje? Na to nám odpoví Martin Macháček, který se zabývá sportovní psychologií dětí a mládeže.
Dehydratace (vyvolaná slabým pitným režimem) snižuje významně sportovní výkon a zvyšuje riziko rychlého nástupu únavy, křečí a svalových problémů.
Nízký příjem energie a kalorií během dne vede ke ztrátě svalové hmoty a jejímu slabému rozvoji a k oslabení kostní hmoty, zvyšuje se riziko zranění, nemocí, prodlužuje se proces regenerace a zvyšuje riziko únavy.
Sport dětem prospívá. Individuální tréninky otevírají nové možnosti...
Zájem dětí o sport klesá. Statistiky z poslední doby hovoří jasně – děti tráví stále více času u technologií a pohybu se věnují málo. Snižuje se fyzická zdatnost a pohybová všestrannost dětí. S tím jde ruku v ruce vzrůstající obezita. Jedno rčení říká, že proutek se má ohýbat, dokud je mladý a platí to také o sportu. Kdy je správný čas začít u dětí se sportem?
V moderní době se v mládežnických kategoriích klade důraz na vzdělávání trenérů v oblasti vytvoření zdravého psychologického prostředí pro své sportovce. Je však třeba vzdělávat v tomto tématu i rodiče, aby pochopili a doplňovaly to, co se snaží dělat vyškolení trenéři.