>" />

+420 777 534 348

INFORMACE O VÝŽIVE PRO SPORTOVNÍ POKROK - I. DÍL

Nízký příjem energie a kalorií během dne vede ke ztrátě svalové hmoty a jejímu slabému rozvoji a k oslabení kostní hmoty, zvyšuje se riziko zranění, nemocí, prodlužuje se proces regenerace a zvyšuje riziko únavy.

 

ENERGIE

Mladí sportovci potřebují přijímat adekvátní množství energie během dne s přihlédnutím na námahu vynaloženou při tréninku. Obecně platí, že čím je trénink náročnější a intenzivnější, o to více energie je důležité přijmout pro naplnění požadovaného kalorického příjmu. Nízký příjem energie a kalorií během dne vede ke ztrátě svalové hmoty a jejímu slabému rozvoji a k oslabení kostní hmoty, zvyšuje se riziko zranění, nemocí, prodlužuje se proces regenerace a zvyšuje riziko únavy. Za kvalitní zdroje energie pro mladé sportovce se považuje především ovoce, jako jsou banány, hrozny, datle, jablka, hrušky. Výborný zdroj energie představuje rýže, těstoviny, brambory, quinoa, luštěniny, avokádo, ořechy a semena.

 

SACHARIDY / CUKR

Sacharidy mají velmi důležité postavení v otázce sportovního výkonu a zdraví. V jídelníčku by měly zajímat dominantní postavení. Sacharidy výrazně ovlivňují hladiny glukózy (krevní cukr a zdroj energie pro svaly) a hladiny glykogenu (zásobní energie uložená v játrech a svalech, kterou tělo využívá během sportovní aktivity). Příjem sacharidů se doporučuje v rozmezí 6-10g / 1 kg tělesné váhy. Pokud mladý sportovec váží 40kg, pak příjem sacharidů na úrovni přibližně 240g denně je dostačující.

 

BÍLKOVINY

Kvalitní příjem bílkovin má rozhodující roli v otázce regenerace a výrazně ovlivňuje i kvalitu kostí, svalový růst, sílu a kolagen. Doporučený příjem bílkovin se pohybuje v rozmezí od 1,2 do 1,7g / 1kg tělesné váhy. Mladému organismu stačí níže stanovená hranice, tedy 1,2g bílkovin na 1kg tělesné váhy. Pokud váží sportovec 40kg, příjem bílkovin pohybující se kolem 50g denně je dostačující. Kniha biochemie od RNDr. Odstrčila v kapitole bílkoviny udává, že většina přijatých bílkovin by měla být z rostlinných zdrojů (rýže, quinoa, brokolice, ořechy, semena, luštěniny). Užívání proteinových doplňků není nutné.